ENDODONTOLOGIJA - (išvertus iš graikų kalbos) žinios apie tai, kas yra danties viduje, tai mokslas apie dantų šaknų kanalų sistemą bei jų gydymą.
Dantų šaknų kanalų sistema - sudėtingas skirtingo diametro kanalėlių kompleksas, kurių tik mažą dalį galima išvalyti mechaniškai, todėl turi būti taikomas kompleksinis gydymas.
Priežastis, dėl kurios reikalingas gydymas - bakterijos, patekusios į šaknų kanalų sistemą ir sukeliančios uždegimą. Uždegimo eigoje miršta pulpa, vėliau vystosi pakitimai už šaknies kanalo esančiame kaule - formuojasi židinys.
Endodontologo tikslas - numalšinti skausmą, pašalinti bakterijas ir visus nešvarumus (likę pulpos audiniai, sena plombinė medžiaga) iš kanalų sistemos, uždaryti bakterijų/mikroorganizmų patekimo kelius.
Gydytojas endodontologas visada dirba komandoje su kitais specialistai. Dažniausiai pacientai yra nukreipiami iš gydytojų odontologų ar gydytojų odontologų ortopedų. Jis yra kaip subrangovas visame gydymo plane, padedantis pamatą tolimesniam gydymui. Endodontiškai sugydytas dantis turi būti kuo skubiau atstatytas, siekiant išvengti naujų bakterijų patekimo į šaknų kanalų sistemą bei danties/šaknies skilimo.
Gydymą sudaro trys pagrindiniai etapai:
Prieš pradedant endodontinį gydymą, atliekami paruošiamieji darbai: vainikėlio nuėmimas, įkloto išėmimas, plombinių medžiagų pašalinimas iš danties vainiko. Dažnai reikalingas danties atstatymas, sienų atkūrimas prieš kanalų gydymą.
Kanalų praėjimas
Tikslas - surasti praėjimą per visą šaknies ilgį.
Darbo eiga: lokalizuojami kanalai, pradedama šalinti sena plombinė medžiaga, palikti instrumentai, kalcifikuoti audiniai. Stengiamasi sukurti lygų kelią valymo instrumentams.
Tai pats sudėtingiausias ir reikalaujantis daugiausiai laiko gydymo etapas. Kartais kanalų diametrai būna labai maži - 0.06 mm, 0.08 mm, 0.1 mm. Norint surasti tokio mažo diametro kanalus, į pagalbą pasitelkiamas chirurginis mikroskopas. Kanalų preparavimui naudojami ultragarsiniai skaleriai, kurių dėka įmanoma tiksliai ir preciziškai dirbti, išsaugant kiek įmanoma daugiau danties kietųjų audinių, nesilpninant danties.
Kanalų chemomechaninis valymas
Tikslas - Išplatinti praeitą kanalą, išsaugant danties šaknies kanalo anatomiją, paruošti vietą medikamentams bei naujai plombinei medžiagai.
Šio etapo metu naudojami lankstūs mašininiai ar rankiniai nikelio titano instrumentai, padedantys pašalinti likusius nešvarumus, senas plombines medžiagas. Tačiau mechaniniai instrumentai negali patekti į visas šaknų kanalų sistemos vietas, todėl naudojami cheminiai tirpalai, kurie dezinfekuoja šaknies kanalų sistemą. Atlikus kanalų chemomechaninį valymą, pradedamas kanalų plombavimas arba kanalas užpildomas medikamentais iki kito seanso.
Kanalų plombavimas
Tikslas - Užpildyti kanalą plombine medžiaga per visą jo ilgį.
Po kruopštaus kanalų dezinfekavimo, kanalai plombuojami. Šiam tikslui naudojamos termoplastinės plombinės medžiagos, kurios šildant ir kondensuojant prisitaiko prie sudėtingos kanalų anatomijos. Taip kanalų sistema yra hermetiškai uždaroma, likę keli procentai mikrobų yra “įmūrijami” ir, negaudami mitybos, nekelia problemų.
Jei prie šaknies viršūnės yra židinys, papildomo gydymo nereikia. Pašalinus priežastį - mikroorganizmus, sandariai uždarius kanalų sistemą, židinys sugis savaime. Priklausomai nuo židinio dydžio, gijimas gali trukti nuo kelių mėnesių iki kelių metų.
Jei danties atstatymui bus naudojamas kaištis, plombuojama tik dalis kanalo, iš karto paliekant vietos kaiščiui.
Po kanalų plombavimo dantis uždaromas laikinu cementu ir pacientas siunčiamas danties atstatymui pas gydytoją odontologą ar odontologą ortopedą.